Marquis has logged 468 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry