Marquis has logged 69 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Room

The Room

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Puss in Boots: A Furry Tail

Puss in Boots: A Furry Tail

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What's Up: Balloon to the Rescue!

What's Up: Balloon to the Rescue!

2009
×
½
Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lost Treasure of Jesse James

Lost Treasure of Jesse James

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Old School

Old School

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brothers

Brothers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry