Emille has logged 47 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
31
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
Edit this entry  
31
Seminary Girls

Seminary Girls

1897
×
Edit this entry  
31
Feeding the Doves

Feeding the Doves

1896
×
Edit this entry  
30
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
Read prior review Edit this entry  
29
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
Edit this entry  
28
Flashbacks of a Fool

Flashbacks of a Fool

2008
×
★★
Edit this entry  
27
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
26
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
26
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
26
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Edit this entry  
26
New York: Broadway at Union Square

New York: Broadway at Union Square

1896
×
Edit this entry  
26
New York, Brooklyn Bridge

New York, Brooklyn Bridge

1896
×
Edit this entry  
26
Arab Cortege, Geneva

Arab Cortege, Geneva

1896
×
Edit this entry  
26
The Cock Fight

The Cock Fight

1894
×
Edit this entry  
26
Glenroy Brothers (Comic Boxing)

Glenroy Brothers (Comic Boxing)

1894
×
Edit this entry  
26
Sandow

Sandow

1896
×
Edit this entry  
26
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Edit this entry  
26
The Kiss

The Kiss

1896
×
Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
22
Colorful

Colorful

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)

Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
Redline

Redline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stand by Me Doraemon

Stand by Me Doraemon

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Little Witch Academia

Little Witch Academia

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Superflat Monogram

Superflat Monogram

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Walk Away and I Stumble

Walk Away and I Stumble

2005
×
★★
Edit this entry  
08
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry