Emille has logged 321 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kase-san and Morning Glories

Kase-san and Morning Glories

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Animal World

Animal World

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
East Side Sushi

East Side Sushi

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kids on the Slope

Kids on the Slope

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Battle Royale II: Requiem

Battle Royale II: Requiem

2003
×
Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moneyball

Moneyball

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Brüno

Brüno

2009
×
½
Edit this entry  
24
Repo Men

Repo Men

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bleach

Bleach

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Namesake

The Namesake

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Because of Winn-Dixie

Because of Winn-Dixie

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry