Emille has logged 51 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rampage

Rampage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
Edit this entry  
23
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Birdshot

Birdshot

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★★
Edit this entry  
22
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Billionaire Boys Club

Billionaire Boys Club

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boy

The Boy

2016
×
★½
Edit this entry  
13
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Tau

Tau

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Edit this entry  
08
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
The Catcher Was a Spy

The Catcher Was a Spy

2018
×
★★
Edit this entry