Emille has logged 179 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bicentennial Man

Bicentennial Man

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saint☆Young Men

Saint☆Young Men

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One Piece: The Movie

One Piece: The Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
See Girl Run

See Girl Run

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Degrassi: Don't Look Back

Degrassi: Don't Look Back

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Degrassi Takes Manhattan

Degrassi Takes Manhattan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Degrassi Goes Hollywood

Degrassi Goes Hollywood

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry