Sort by

Brandon has logged 413 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Avalon

Avalon

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
That's Who I Am

That's Who I Am

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hostage

Hostage

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Automaton

Automaton

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry