• Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★★★½

  • Crush

    ★★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Sheryl

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★★

  • Tall Girl 2

  • I Want You Back

    ★★★½

  • Kimi

    ★★★½

  • Am I Ok?

    ★★★★

  • The Janes

    ★★★★

  • Cha Cha Real Smooth

    ★★★★½

  • Brainwashed: Sex-Camera-Power

    ★★★★

  • From Dickinson, With Love

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Being the Ricardos

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Hawkeye

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★

  • Robin Robin

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

  • The Humans

    ★★★½

  • Attica

    ★★★★

  • Lead Me Home

  • Dune

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • The Hand of God

    ★★½

  • Belfast

    ★★★

  • King Richard

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Free Guy

    ★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Tig Notaro: Drawn

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • The Windshield Wiper

  • Titane

    ★★★★★

  • Bergman Island

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • On My Mind

  • Benedetta

    ★★★★

  • After Yang

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★★

  • Space Jam: A New Legacy

    ★½

  • Black Widow

    ★★★★

  • Who Are You, Charlie Brown?

    ★★★★

  • No Sudden Move

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • The Queen of Basketball

  • Loki

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★

  • Three Songs for Benazir

  • Bo Burnham: Inside

  • Plan B

    ★★★★

  • Friends: The Reunion

  • Cruella

    ★★★½