Sort by

marlowereardon has logged 410 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
SNL Presents: A Very Gilly Christmas

SNL Presents: A Very Gilly Christmas

2009
×
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry