• The Screaming Skull

    ★★★½

  • Night of the Demon

    ★★★★★

  • An Affair to Remember

    ★★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • The Black Sleep

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★★

  • Them!

    ★★★½

  • The Inauguration of the Pleasure Dome

    ★★★★★

  • How to Marry a Millionaire

    ★★★

  • Cat-Women of the Moon

    ★★★

  • From Here to Eternity

    ★★★½

  • Invaders from Mars

    ★★★½

  • House of Wax

    ★★★½

  • Ugetsu

    ★★★½

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★½

  • The Thing from Another World

    ★★★★★

  • A Place in the Sun

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★★★

  • It Happened on Fifth Avenue

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • The Flying Serpent

    ★★★

  • Christmas in Connecticut

    ★★★

  • Children of Paradise

    ★★★½

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

  • The Monster Maker

    ★★★

  • The Seventh Victim

    ★★★★★

  • Phantom of the Opera

    ★★★★★

  • Dead Men Walk

    ★★★½

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★★

  • The Mad Monster

    ★★

  • The Corpse Vanishes

    ★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★½

  • King of the Zombies

    ★★★★★

  • Invisible Ghost

    ★★

  • The Devil Bat

    ★★★

  • The Gorilla

    ★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★

  • Revolt of the Zombies

    ★★

  • Dracula's Daughter

    ★★★★

  • The Raven

    ★★★

  • Maniac

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Ghoul

    ★★★

  • A Shriek in the Night

    ½

  • Night of Terror

    ★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Mystery of the Wax Museum

    ★★★½

  • The Vampire Bat

    ★★★

  • White Zombie

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★½

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★★★

  • The Monster Walks

    ★½

  • M

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • City Lights

    ★★

  • The Gold Rush

    ★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★★

  • The Hands of Orlac

    ★★★★

  • Warning Shadows

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★★★

  • The Man From Beyond

    ★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★★

  • The Black Imp

    ★½

  • The Sick Kitten

    ★★★

  • The Infernal Cauldron

    ★★

  • The Monster

    ★★