Highest rated films

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Batman Returns

    ★★★★★

  • Batman Forever

    ★★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★★★

  • While You Were Sleeping

    ★★★★★

  • The Ice Storm

    ★★★★★

  • Go

    ★★★★★

  • The Legend of Hell House

    ★★★★★

  • Blood Beat

    ★★★★★

  • The Baby-Sitters Club

    ★★★★★

  • Babes in Toyland

    ★★★★★

  • TeenAlien

    ★★★★★

  • Stickin' Together

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 24 Films logged
  • 2 Average per month
  • 0.5 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Baby-Sitters Club

May 31

Last Film

Stickin' Together

Dec 27

Most Watched

Gremlins

twice

Home Alone

twice

Genres, countries & languages

Comedy
14 films
Fantasy
11 films
Family
10 films
Horror
9 films
Drama
5 films
TV Movie
4 films
Adventure
3 films
Thriller
3 films
Crime
2 films
Action
2 films
USA
22 films
Canada
2 films
France
1 film
Australia
1 film
Hong Kong
1 film
Mexico
1 film
UK
1 film
Germany
1 film
English
24 films
Horror
Average 4.33
Comedy
Average 4.29
Drama
Average 4.20
Fantasy
Average 4.09
Family
Average 4.00
TV Movie
Average 4.00
USA
Average 4.45
English
Average 4.42

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Marna’s most liked review

Lake Mungo

Lake Mungo

★★★★★

The Horror of Marna Larsen presents: Horror Classics

I mean, it's just htf anything post 00 anyone can agree is a classic. I feel like if I postulate some terrible 70s movie is a classic, film fans are just more likely to go 'to each their own'

But I watched…

More reviews

Marna’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Home Alone
Average weighted rating:

3.8

Lowest average

Batman Forever
Average weighted rating:

2.5

Most popular

Home Alone
Average weighted rating:

3.8

Most obscure

Stickin' Together

Rated higher than average Patron

Batman Forever

★★★★★ vs 2.45

Babes in Toyland

★★★★★ vs 2.49

Scary Stories to Tell in the Dark

★★★★★ vs 2.75

Blood Beat

★★★★★ vs 2.77

The Baby-Sitters Club

★★★★★ vs 3.01

The Legend of Hell House

★★★★★ vs 3.33

Rated lower than average Patron

Santa Claus Is Comin' to Town

★★★ vs 3.56

Gremlins 2: The New Batch

★★★ vs 3.48

Home Alone 2: Lost in New York

★★★ vs 3.45

Elf

★★★ vs 3.43

Boys in the Trees

★★★ vs 3.26

The Santa Clause

★★★ vs 3.12

Films Marna watched in 2022

  • Stickin' Together
  • The Legend of Hell House
  • Blood Beat
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Batman Returns
  • Gremlins
  • Home Alone
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • Go
  • Elf
  • The Santa Clause
  • Babes in Toyland
  • Gremlins
  • Home Alone
  • While You Were Sleeping
  • The Ice Storm
  • Mom's Got a Date with a Vampire
  • Boys in the Trees
  • TeenAlien
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Beetlejuice
  • Batman Forever
  • The Baby-Sitters Club

World map

Highly rated films Marna is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Everything Everywhere All at Once
  • Aftersun
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • RRR
  • Kadaisi Vivasayi
  • The First Slam Dunk
  • Puss in Boots: The Last Wish

Highly rated with Marna’s friends Patron

  • The Thing
  • Mulholland Drive
  • The Shining
  • Psycho
  • Encanto
  • Jaws
  • The Empire Strikes Back
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Alien
  • The Godfather
  • It's a Wonderful Life
  • Night of the Living Dead
  • Die Hard
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Wicker Man
  • Halloween
  • The Godfather: Part II
  • Spirited Away
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Black Christmas
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Carrie
  • Heat
  • Over the Garden Wall
  • Get Out
  • Jurassic Park
  • The Return of the Living Dead
  • GoodFellas
  • The Exorcist
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Scream
  • Suspiria
  • Dawn of the Dead
  • Bound
  • RoboCop
  • A Nightmare on Elm Street
  • House
  • Mad Max: Fury Road
  • The Evil Dead
  • Raiders of the Lost Ark
  • Knives Out
  • Blue Velvet
  • American Psycho
  • When Harry Met Sally...
  • Evil Dead II
  • Thief
  • Star Wars
  • Aliens
  • My Neighbor Totoro
  • Eyes Wide Shut
  • Deep Red
  • Bride of Frankenstein
  • Phantom of the Paradise
  • Midsommar
  • Trick 'r Treat
  • Punch-Drunk Love
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Gremlins
  • Paddington 2
  • Nosferatu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more