Highest rated films

  • Active Volcano

    ★★★★★

  • V.C. Andrews' Dawn

    ★★★

  • Pearl

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • M3GAN

    ★★★★★

  • Crimes of the Future

    ★★★★★

  • Skinamarink

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • High School Musical 2

    ★★★★★

  • Batman Forever

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Empire Records

    ★★★★★

  • While You Were Sleeping

    ★★★★★

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★★★★

  • Descendants

    ★★★★★

  • American Movie

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 109 Films watched
  • 9.1 Average per month
  • 2.3 Average per week
Jan Dec
  • 7 Lists created
  • 0.6 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

30 Days of Night

Jan 4

Last Film

Reckless

Dec 2

Diary Milestones

Nadja
50th Jun 14
Crash and Burn
100th Nov 23

Most Watched

Tower of Terror

twice

Active Volcano

twice

Genres, countries & languages

Horror
55 films
Comedy
38 films
Drama
30 films
Thriller
27 films
Fantasy
23 films
Family
23 films
Sci Fi
22 films
Romance
14 films
TV Movie
13 films
Adventure
12 films
USA
88 films
Canada
9 films
UK
5 films
Germany
3 films
France
3 films
Italy
3 films
Belgium
2 films
Spain
2 films
Australia
2 films
Poland
1 film
English
103 films
German
2 films
Italian
2 films
French
1 film
Spanish
1 film
Music
Average 5.00
Animation
Average 4.60
Crime
Average 4.14
Mystery
Average 4.08
Romance
Average 4.04
Adventure
Average 4.00
Horror
Average 4.00
Thriller
Average 3.81
Sci Fi
Average 3.77
Family
Average 3.74
Canada
Average 4.11
UK
Average 3.80
USA
Average 3.74
English
Average 3.82

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Marna’s most liked review

M3GAN

M3GAN

★★★★★

Half way through this, my robot partner accused the low battery message of being passive aggressive and said, 'shut up Megan' which I thought was pretty clever considering I'm their primary programmer. BUT then, after the movie, Windows suggested an update and they closed the laptop, as though to punctuate…

More reviews

Marna’s most liked list

Highs and lows

Highest average

The Red Shoes
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Sierra Burgess Is a Loser
Average weighted rating:

1.6

Most popular

Pearl
Average weighted rating:

3.8

Most obscure

Alvin and the Chipmunks: Nightmare on Seville Street

Rated higher than average Patron

Birdemic: Shock and Terror

★★★★★ vs 1.59

Book of Shadows: Blair Witch 2

★★★★★ vs 1.91

Cool as Ice

★★★★★ vs 2.14

Batman Forever

★★★★★ vs 2.44

YellowBrickRoad

★★★★★ vs 2.60

Demon Wind

★★★★★ vs 2.64

Rated lower than average Patron

Lesbian Vampire Killers

vs 2.05

Miami Vice: Brother's Keeper

★★★ vs 3.89

Crash and Burn

★★ vs 2.79

My Stepmother Is an Alien

★★ vs 2.67

Out There Halloween Mega Tape

★★★ vs 3.57

Saving Mr. Banks

★★★ vs 3.47

Films Marna watched in 2023

  • Reckless
  • While You Were Sleeping
  • He-Man and She-Ra: A Christmas Special
  • Inland Empire
  • Home Alone
  • The Red Shoes
  • Alien Abduction
  • The Fourth Kind
  • Kazaam
  • Crash and Burn
  • YellowBrickRoad
  • Pearl
  • Party Monster
  • A Halloween Puppy
  • I Was a Teenage Werewolf
  • Alvin and the Chipmunks: Nightmare on Seville Street
  • Deadline
  • Sleepy Hollow High
  • Tower of Terror
  • Tower of Terror
  • I Dared You! Truth or Dare Part 5
  • Skinamarink
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Witch's Night Out
  • Batman Forever
  • Stepsister from Planet Weird
  • The Vampire and the Ballerina
  • Invisible Sister
  • Don't Look Under the Bed
  • Can of Worms
  • The Masque of the Red Death
  • Elevator Game
  • Out There Halloween Mega Tape
  • Saving Mr. Banks
  • Beauty and the Beast
  • Campfire Tales
  • Silent Scream
  • Zombie 3
  • The Violent Years
  • Doctor X
  • High School Musical 2
  • Birdemic: Shock and Terror
  • V.C. Andrews' Dawn
  • Book of Shadows: Blair Witch 2
  • Hotel Transylvania
  • Evolution
  • The Haunted Mansion
  • The Curse of Bridge Hollow
  • Boardinghouse
  • Flight of the Navigator
  • The Blood Spattered Bride
  • Lesbian Vampire Killers
  • Prehysteria! 3
  • Miami Vice: Brother's Keeper
  • Miami Golem
  • Splatter: Architects of Fear
  • Carnage
  • The Demon Lover
  • Demon Wind
  • Nadja
  • The Covenant
  • Vampire Academy
  • Truth or Dare?: A Critical Madness
  • Descendants 3
  • Descendants 2
  • Descendants
  • All Over Me
  • Return from Witch Mountain
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Night of the Axe
  • Faust
  • Crimes of the Future
  • Antlers
  • The Wretched
  • Island of Lost Souls
  • Disenchanted
  • Mark of the Witch
  • Tuff Turf
  • Empire Records
  • Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein
  • Psycho II
  • Ingrid Goes West
  • Active Volcano
  • Active Volcano
  • Earth Girls Are Easy
  • The Malibu Bikini Shop
  • The Bad Seed
  • Fraternity Vacation
  • Killer Cheer Mom
  • The Dunwich Horror
  • Dot and the Whale
  • Lake Dead
  • The Fly
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • American Movie
  • My Stepmother Is an Alien
  • Blood Games
  • Shadowzone
  • Star Crystal
  • Breaking All the Rules
  • M3GAN
  • Vertigo
  • Canadian Bacon
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Cool as Ice
  • The Blackcoat's Daughter
  • V/H/S/99
  • Night Vision
  • 30 Days of Night

World map

Highly rated films Marna is yet to see

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • BTS: Yet to Come in Cinemas
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Oppenheimer
  • Past Lives
  • The Holdovers

Highly rated with Marna’s friends Patron

  • Stop Making Sense
  • Alien
  • Jaws
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Suspiria
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Jurassic Park
  • Psycho
  • Halloween
  • The Shining
  • The Silence of the Lambs
  • The Thing
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Raiders of the Lost Ark
  • RoboCop
  • The Exorcist
  • Dawn of the Dead
  • After Hours
  • Carrie
  • Scream
  • Coraline
  • House
  • Pee-wee's Big Adventure
  • The Wicker Man
  • Cure
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Titanic
  • The Return of the Living Dead
  • The Big Lebowski
  • A Nightmare on Elm Street
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • The Terminator
  • Beetlejuice
  • RRR
  • Aliens
  • Sorcerer
  • The Lost Boys
  • American Psycho
  • Godzilla Minus One
  • Heat
  • Hereditary
  • Trick 'r Treat
  • Gone Girl
  • Dracula
  • Day of the Dead
  • Perfect Blue
  • Oldboy
  • The Wolf of Wall Street
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Bound
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • To Live and Die in L.A.
  • Ghostwatch
  • The Beyond
  • The Evil Dead
  • The Holdovers
  • Possession
  • Demons
  • BEEF
  • From Beyond

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more