Sort by

marnie has logged 286 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
½
Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Table 19

Table 19

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lost River

Lost River

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flying Home

Flying Home

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Flowers in the Attic

Flowers in the Attic

2014
×
½
Edit this entry  
16
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
15
Bella Mafia

Bella Mafia

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Three Fugitives

Three Fugitives

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Internship

The Internship

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Party

The Party

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Edit this entry  
03
Overboard

Overboard

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Date Night

Date Night

2010
×
★★½
Edit this entry