Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Table 19

    ★★★★

  • The Babysitter

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★

  • John Wick

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★★★

  • Attack the Block

    ★★★★

  • Colossal

    ★★★★

  • You're Next

    ★★★½

  • Don't Kill It

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 22 Films logged
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Despicable Me 3

Jul 12

Last Film

Bushwick

Dec 29

Genres, countries & languages

Action
11 films
Comedy
9 films
Sci Fi
7 films
Horror
5 films
Thriller
5 films
Adventure
5 films
Drama
5 films
Mystery
3 films
Fantasy
3 films
Crime
2 films
USA
22 films
UK
7 films
Canada
3 films
India
2 films
Finland
1 film
France
1 film
Spain
1 film
China
1 film
English
22 films
Drama
Average 4.00
Sci Fi
Average 3.79
Action
Average 3.45
Thriller
Average 3.40
Comedy
Average 3.33
Adventure
Average 3.30
Horror
Average 3.30
UK
Average 3.64
USA
Average 3.48
English
Average 3.48

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Blade Runner 2049
Average weighted rating:

4.1

Lowest average

Despicable Me 3
Average weighted rating:

2.5

Most popular

Blade Runner 2049
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

Don't Kill It
Average weighted rating:

2.7

Rated higher than average Patron

Table 19

★★★★ vs 2.64

Star Wars: The Last Jedi

★★★★ vs 2.99

Blade Runner 2049

★★★★★ vs 4.13

Colossal

★★★★ vs 3.18

The Autopsy of Jane Doe

★★★★ vs 3.20

The Babysitter

★★★½ vs 2.72

Rated lower than average Patron

The Foreigner

★★ vs 3.16

Good Kids

★★ vs 2.77

A Dog's Purpose

★★½ vs 3.26

Keeping Up with the Joneses

★★ vs 2.55

Guardians of the Galaxy Vol. 2

★★★ vs 3.50

Alien: Covenant

★★½ vs 2.94

Films marramgrass watched in 2017

  • Bushwick
  • The Foreigner
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Big Sick
  • Good Kids
  • A Dog's Purpose
  • Thor: Ragnarok
  • Don't Kill It
  • You're Next
  • The Babysitter
  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Colossal
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Alien: Covenant
  • Table 19
  • John Wick: Chapter 2
  • Attack the Block
  • Keeping Up with the Joneses
  • The Nice Guys
  • John Wick
  • Despicable Me 3

World map

Highly rated films marramgrass is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Get Out
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • A Taxi Driver

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more