• Hichki

    ★★★★½

  • The Night Eats the World

  • Jab Harry Met Sejal

  • Jagga Jasoos

  • I Am Not a Witch

  • Beauty and the Dogs

  • Faces Places

  • Ae Dil Hai Mushkil

    ★★★★★

  • Blue Velvet Revisited

  • In Between

    ★★★★

  • I Am Not Your Negro

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Paterson

  • As I Open My Eyes

  • Tamasha

  • Two Friends

    ★★★½

  • Samba

    ★★★★★

  • As Above, So Below

    ★★★½

  • Highway

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★½

  • Only Lovers Left Alive

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★½

  • Like Someone in Love

  • The Patience Stone

  • Frances Ha

  • Rockstar

  • The Intouchables

  • Melancholia

    ★★★★★

  • Love & Other Drugs

  • The Princess and the Frog

  • About Elly

  • La Vie en Rose

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★

  • Ashes and Snow

  • 2046

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Coffee and Cigarettes

  • Monsieur Ibrahim

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

  • Amélie

  • Fat Girl

  • In the Mood for Love

  • Fight Club

    ★★

  • All About My Mother

    ★★★★

  • The Girl on the Bridge

    ★★

  • Cure

    ★★★★★

  • Children of Heaven

  • Dilwale Dulhania Le Jayenge

  • Fallen Angels

  • La Haine

  • Before Sunrise

  • Léon: The Professional

  • Chungking Express

  • The Scent of Green Papaya

  • The Extras

    ★★★★

  • Naked Lunch

    ★★★★★

  • Night on Earth

  • Mystery Train

  • Blue Velvet

  • She Spent So Many Hours Under the Sun Lamps

  • Paris, Texas

  • Stranger Than Paradise

  • Sans Soleil

  • Bad Timing

    ★★★★

  • Je, tu, il, elle

  • Les Hautes solitudes

  • The Man Who Sleeps

    ★★★★

  • The Graduate

  • Made in USA

  • The Battle of Algiers

    ★★★★★

  • Tokyo Drifter

    ★★★★★

  • Too Young to Love

    ★★★★★