RSS feed for Eric
  • Summer Magic

    ★★

  • The Great Escape

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • The Longest Day

    ★★★

  • El Cid

    ★★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★

  • The Guns of Navarone

    ★★★

  • Yojimbo

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • The Magnificent Seven

    ★★★

  • Ben-Hur

    ★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • The Young Lions

    ★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★★

  • Moby Dick

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

  • White Christmas

  • Sabrina

    ★★★

  • Rear Window

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Peter Pan

  • Europe '51

    ★★★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • At War with the Army

  • Stromboli

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • Adam's Rib

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Germany Year Zero

    ★★★★

  • Mr. Blandings Builds His Dream House

    ★★★

  • The Bachelor and the Bobby-Soxer

    ★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Paisan

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★★★

  • The Bells of St. Mary's

  • Rome, Open City

    ★★★★

  • Wing and a Prayer

  • Bambi

  • The Pride of the Yankees

    ★★★

  • Holiday Inn

  • Woman of the Year

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Shadow of the Thin Man

    ★★

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Fantasia

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • Goodbye, Mr. Chips

    ★★★

  • Gunga Din

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Shall We Dance

    ★★★

  • After the Thin Man

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Memphis '69

    ★★★★