RSS feed for Marshall
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Wraith

The Wraith

1986
×
Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Endgame

Endgame

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
10
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Super Fly

Super Fly

1972
×
Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry