Sort by

shehzadi has logged 118 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Light of the Moon

The Light of the Moon

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Why We Fight

Why We Fight

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
Edit this entry  
06
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Little Italy

Little Italy

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Queen

Queen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lolita

Lolita

1997
×
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Masaan

Masaan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry