marth has logged 61 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
12
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Divine Move 2: The Wrathful

The Divine Move 2: The Wrathful

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★
Edit this entry  
19
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo March

Tokyo March

1929
×
★★★
Edit this entry  
01
Pi

Pi

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry