marti has written 54 reviews for films rated ★★★★★ .

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★★★

    i don't even know what to say. this is one of the most heartbreaking movies i've ever seen, it was so hard to watch and i cried during most of it. it also has many great perfomances, specially lupita.
    i believe this is a film every person should watch at least one time in their life.

  • The Diary of a Teenage Girl

    The Diary of a Teenage Girl

    ★★★★★

    I really loved this movie and minnie is such a relatable character. I know the main theme here is a teenage discovering sex but what stole the movie for me was the mother-daughter dynamic. *chef's kiss*

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★★

    I can't find a single flaw on this movie. the plot was excellent and the chemistry of the two main actors was great,not to mention the iconic lines and shots. one of the best (if not the best) romance film I've seen.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    WHAT A GOOD MOVIE. it made laugh so much which was what I need it right now. all the characters in it are loveable and the story hits really close for me. maybe my favorite movie of the year so far

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★★

    THIS is how you make a biopic. taron's acting omg *chef's kiss* I hope he gets all the recognition he deserves

  • Enemy

    Enemy

    ★★★★★

    it's been so long since I don't like a movie this much. thank u mister denis for your service

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    not to objectify men but young al pacino can get it

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    I am so shock I literally don't know what to say

  • Professor Marston and the Wonder Women

    Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★★

    this is one of the most beautiful love stories I've ever seen. wow I'm sobbing

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    this movie is perfect in every possible way. the story, the directing, the acting, the cinematography, the music. I can't find flaws. right now I'm just so in love and overwhelmed that I could say this is the best best picture winner I've seen.

  • Begin Again

    Begin Again

    ★★★★★

    this has to be one of the most underrated films I've ever seen. the soundtrack is beautiful and keira sings like an angel. definitely my favorite mark ruffalo performance.

  • Bad Times at the El Royale

    Bad Times at the El Royale

    ★★★★★

    this is the best I've seen in a while. and yeah fuck chris hemsworth.