Sort by

robyn has logged 1,058 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seoul Searching

Seoul Searching

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Tale of Two Bunnies

A Tale of Two Bunnies

2000
×
★★½
Edit this entry  
31
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★
Edit this entry  
30
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★½
Edit this entry  
30
Naked Killer

Naked Killer

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Eko Eko Azarak II: Birth of the Wizard

Eko Eko Azarak II: Birth of the Wizard

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
Driving Force

Driving Force

1989
×
★★
Edit this entry  
29
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gunhed

Gunhed

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Maneater Museum

Maneater Museum

2012
×
Edit this entry  
28
A Dog's Journey

A Dog's Journey

2019
×
½
Edit this entry  
25
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alone for Christmas

Alone for Christmas

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Johnny Cash: The Man, His World, His Music

Johnny Cash: The Man, His World, His Music

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
The King and I

The King and I

1956
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Tom and Jerry Snowman's Land

Tom and Jerry Snowman's Land

2022
×
½
Edit this entry  
23
Snoopy's Reunion

Snoopy's Reunion

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
She's a Good Skate, Charlie Brown

She's a Good Skate, Charlie Brown

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
It's Flashbeagle, Charlie Brown

It's Flashbeagle, Charlie Brown

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★
Edit this entry  
22
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Machines

Death Machines

1976
×
★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Covergirl

Covergirl

1984
×
Edit this entry  
22
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★
Edit this entry  
21
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Edit this entry  
20
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
A Wife Confesses

A Wife Confesses

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★
Edit this entry  
20
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★½
Edit this entry  
20
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Edit this entry