Sort by

martinjacob49 has logged 37 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Horse Soldiers

The Horse Soldiers

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Divergent

Divergent

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annie

Annie

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
After Earth

After Earth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry