Sort by

martinjacob49 has logged 54 entries for films during December 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lava

Lava

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rudolph and Frosty's Christmas in July

Rudolph and Frosty's Christmas in July

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frosty's Winter Wonderland

Frosty's Winter Wonderland

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cricket on the Hearth

Cricket on the Hearth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Small One

The Small One

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Stingiest Man in Town

The Stingiest Man in Town

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pinocchio's Christmas

Pinocchio's Christmas

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Leprechauns' Christmas Gold

The Leprechauns' Christmas Gold

1981
×
Read the review Edit this entry  
04
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry