Sort by

Jacob Martin (formally known as The Movie King) has logged 451 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
xXx

xXx

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Jingle Bell Rocks!

Jingle Bell Rocks!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mouse on the Mayflower

The Mouse on the Mayflower

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry