Sort by

martinjacob49 has logged 414 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grey

The Grey

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
1408

1408

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry