Sort by

Jacob Martin (formally known as The Movie King) has logged 35 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Journey of Natty Gann

The Journey of Natty Gann

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Time Piece

Time Piece

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaky Friday

Freaky Friday

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mr. Holland's Opus

Mr. Holland's Opus

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Cheatin' Heart

Your Cheatin' Heart

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry