Sort by

Jacob Martin (formally known as The Movie King) has logged 378 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maleficent

Maleficent

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Togo

Togo

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Day at Disney

One Day at Disney

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Contact

Contact

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Float

Float

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry