Sort by

Jacob Martin (formally known as The Movie King) has logged 22 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaft

Shaft

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Escape to Witch Mountain

Escape to Witch Mountain

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oceans

Oceans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★
Read the review Edit this entry