Sort by

Jacob Martin (formally known as The Movie King) has logged 40 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Domino

Domino

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
102 Dalmatians

102 Dalmatians

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Outlaw

The Outlaw

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Straight Talk

Straight Talk

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stargirl

Stargirl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hell's Angels

Hell's Angels

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry