RSS feed for Martin
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
The Road to Stardom: The Making of A Star is Born

The Road to Stardom: The Making of A Star is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Misadventures of Merlin Jones

The Misadventures of Merlin Jones

1964
×
★★½
Edit this entry  
27
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Tiger Walks

A Tiger Walks

1964
×
★★★
Edit this entry  
19
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
19
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★½
Edit this entry  
16
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Paperman

Paperman

2012
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Edit this entry  
07
The Incredible Journey

The Incredible Journey

1963
×
★★★
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Summer Magic

Summer Magic

1963
×
★★★
Edit this entry  
04
Sleepless

Sleepless

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Savage Sam

Savage Sam

1963
×
★½
Edit this entry  
01
Unknown

Unknown

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Hanna

Hanna

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Prince of Peoria A Christmas Moose Miracle

Prince of Peoria A Christmas Moose Miracle

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Reel Bad Arabs: How Hollywood Vilifies a People

Reel Bad Arabs: How Hollywood Vilifies a People

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★
Edit this entry  
22
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry