Sort by

Martin has logged 487 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea

Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Idaho Transfer

Idaho Transfer

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Somers Town

Somers Town

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Luisa Is Not Home

Luisa Is Not Home

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Littlerock

Littlerock

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mi niña mi vida

Mi niña mi vida

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Haze

Haze

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Here I Am...There You Are...

Here I Am...There You Are...

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Buffalo Juggalos

Buffalo Juggalos

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Felix Trifles with Time

Felix Trifles with Time

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Story of O

The Story of O

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
One Year Lease

One Year Lease

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Open Hearts

Open Hearts

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Patton Oswalt: My Weakness Is Strong

Patton Oswalt: My Weakness Is Strong

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charity

Charity

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Jacket

The Jacket

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Election

Election

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry