Alessandro has logged 97 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inferno

Inferno

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Distinguished Citizen

The Distinguished Citizen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Me Before You

Me Before You

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Clan

The Clan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Ultra

American Ultra

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Club

The Club

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cell

Cell

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry