Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flubber

Flubber

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angel

Angel

1984
×
★★★
Edit this entry  
28
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Week Before

The Week Before

1998
×
Edit this entry  
28
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prevenge

Prevenge

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Respect

Respect

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Love My Dad

I Love My Dad

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alligator

Alligator

1980
×
Read the review Edit this entry  
23
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Triangle

Triangle

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
Read the review Edit this entry  
16
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
Edit this entry  
16
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
Edit this entry  
16
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Play

Play

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guitar Mongoloid

The Guitar Mongoloid

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry