Sort by

jon has logged 718 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
Read the review Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gunda

Gunda

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nate: A One Man Show

Nate: A One Man Show

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Future

The Future

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Assholes

Assholes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry