Sort by

Marty has logged 35 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midway

Midway

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry