margo has logged 136 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christmas at the Palace

Christmas at the Palace

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★½
Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
My Josephine

My Josephine

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Down to You

Down to You

2000
×
★½
Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Endless Love

Endless Love

2014
×
★★
Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry