Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★
Edit this entry  
09
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Netflix vs. the World

Netflix vs. the World

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Red Dwarf: The Promised Land

Red Dwarf: The Promised Land

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gog

Gog

1954
×
★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
01
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Edit this entry