Marwan has logged 474 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
Edit this entry  
10
My Love

My Love

2006
×
Edit this entry  
09
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
06
L'Arabie interdite

L'Arabie interdite

1937
×
Edit this entry  
04
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Placido

Placido

1961
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Yol

Yol

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
North & South

North & South

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Family Diary

Family Diary

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Stella

Stella

1955
×
★★★½
Edit this entry  
30
Interrogation

Interrogation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Devi

Devi

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wind

The Wind

1928
×
Edit this entry  
27
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Edit this entry  
26
Iphigenia

Iphigenia

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Reader

The Reader

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Six Feet Under: In Memoriam

Six Feet Under: In Memoriam

2005
×
Edit this entry  
25
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
Butcher

Butcher

2020
×
Edit this entry  
24
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shoah

Shoah

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Hope

Hope

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Making The Leftovers

Making The Leftovers

2014
×
Edit this entry  
18
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Willow and Wind

Willow and Wind

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Road Home

The Road Home

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Exterminate All the Brutes

Exterminate All the Brutes

2021
×
Edit this entry  
17
New Battles Without Honor and Humanity 1

New Battles Without Honor and Humanity 1

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
Boardwalk Empire: Building the Boardwalk

Boardwalk Empire: Building the Boardwalk

×
Edit this entry  
16
The House in the Woods

The House in the Woods

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

1973
×
★★★
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★
Edit this entry