RSS feed for Max

Max has logged 104 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Monday

Monday

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
No Compromise

No Compromise

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Erotic Ghost Story

Erotic Ghost Story

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
An Autumn's Tale

An Autumn's Tale

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Hunter

Taxi Hunter

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Untold Story

The Untold Story

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Master

The Master

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Contract Killer

Contract Killer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moon Warriors

Moon Warriors

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
New Dragon Gate Inn

New Dragon Gate Inn

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dealer

Dealer

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Knockabout

Knockabout

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boxer from Shantung

The Boxer from Shantung

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harvie Krumpet

Harvie Krumpet

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Dealer

Dealer

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Samurai Fiction

Samurai Fiction

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monday

Monday

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An Eternal Combat

An Eternal Combat

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Final Victory

Final Victory

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Over the Top

Over the Top

1987
×
Edit this entry  
22
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harvie Krumpet

Harvie Krumpet

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry