RSS feed for Max

Max has logged 37 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Heart Is That Eternal Rose

My Heart Is That Eternal Rose

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Diary of a Big Man

The Diary of a Big Man

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Red Wolf

Red Wolf

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Score

Score

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
When the Last Sword Is Drawn

When the Last Sword Is Drawn

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Departures

Departures

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Scabbard Samurai

Scabbard Samurai

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Retaliation

Retaliation

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brave Father Online - Our Story of Final Fantasy XIV

Brave Father Online - Our Story of Final Fantasy XIV

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tetsuo: The Bullet Man

Tetsuo: The Bullet Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadly Outlaw: Rekka

Deadly Outlaw: Rekka

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2LDK

2LDK

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Haze

Haze

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
New Battles Without Honor and Humanity 1

New Battles Without Honor and Humanity 1

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funky Forest: The First Contact

Funky Forest: The First Contact

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry