2015

MaryAnn MaryAnn’s year in review

MaryAnn’s highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★★½

  • Into the Woods

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • Testament of Youth

    ★★★★

  • Legend

    ★★★½

  • Crimson Peak

    ★★★½

  • Goosebumps

    ★★★½

  • Insurgent

    ★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★★½

  • Jurassic World

    ★★★½

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 26 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Into the Woods

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

twice

Avengers: Age of Ultron

twice

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Adventure
17 films
Action
15 films
Sci Fi
14 films
Thriller
7 films
Drama
6 films
Comedy
5 films
Fantasy
5 films
Family
4 films
Horror
2 films
Mystery
2 films
USA
25 films
UK
4 films
Germany
2 films
Australia
1 film
France
1 film
Denmark
1 film
English
26 films
German
2 films
Italian
2 films
Spanish
1 film
Russian
1 film
French
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Max
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Legend
  • Creed
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Spectre
  • Crimson Peak
  • Goosebumps
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Fantastic Four
  • Jurassic World
  • Ant-Man
  • Terminator Genisys
  • Max
  • Inside Out
  • Testament of Youth
  • Tomorrowland
  • Mad Max: Fury Road
  • Pitch Perfect 2
  • Avengers: Age of Ultron
  • Avengers: Age of Ultron
  • Insurgent
  • Cinderella
  • Into the Woods

Highly rated films MaryAnn missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Room
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Heneral Luna

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more