Sort by

liza has logged 315 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Flesh and Fantasy

Flesh and Fantasy

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Tomorrow Comes

When Tomorrow Comes

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Princess O'Rourke

Princess O'Rourke

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gigi

Gigi

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Started with Eve

It Started with Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Desire

Desire

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Together Again

Together Again

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman's Vengeance

A Woman's Vengeance

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All This, and Heaven Too

All This, and Heaven Too

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
So Evil My Love

So Evil My Love

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nobody Lives Forever

Nobody Lives Forever

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kiss the Blood Off My Hands

Kiss the Blood Off My Hands

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Love Came Back

My Love Came Back

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Julia Misbehaves

Julia Misbehaves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Constant Nymph

The Constant Nymph

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Strange Affair of Uncle Harry

The Strange Affair of Uncle Harry

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Letters

Love Letters

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Close to My Heart

Close to My Heart

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Johnny Eager

Johnny Eager

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Slightly French

Slightly French

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
June Bride

June Bride

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Dust

Star Dust

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Slightly Dangerous

Slightly Dangerous

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Happened Tomorrow

It Happened Tomorrow

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dancing Co-Ed

Dancing Co-Ed

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Song

Night Song

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I've Always Loved You

I've Always Loved You

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Over the Moon

Over the Moon

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Government Girl

Government Girl

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Princess O'Rourke

Princess O'Rourke

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry