RSS feed for Maria Jose
  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    This movie was FUN...
    The cast, engaging script, the plot
    this film was incredibly satisfying!!

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    My favorite movie of 2019. This movie captivates you every single second, and it’s just beautifully done=masterpiece
    This film has everything, Didn’t expect this to be hilarious and then that climax!!!shocking experience

    I hope it wins best picture

    if you don’t watch this, you are missing out on one of the best films

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    dream is collapsing

  • Maleficent: Mistress of Evil

    Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

    This story was unnecessary

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★

    Every time I watch this I like it more

    幸福

  • Cats

    Cats

    ★★

    well, wtf..
    I hope I get good luck for being my first movie of the year

    CGI was disturbing

    I know nothing about the musical but like wtfff cats presenting themselves by singing and only 10 min of story.

    Memory and Beautiful ghosts>

  • In a Relationship

    In a Relationship

    ★★★★

    The credits scene>>>>

    simple movie about love that's worth watching.

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★

    Worth a watch if you really liked the first one
    Some funny moments

    Madison>>>>
    Jesse Eisenberg<3

  • No Strings Attached

    No Strings Attached

    ★★★

    Remember, we're sluts!

  • Kingsman: The Secret Service

    Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

    satisfying action movie with memorable characters

    pug scene >

  • Trainwreck

    Trainwreck

    ★★★

    You know, not all of us
    can be Ferris Bueller...
    and marry the star
    of Sex and the City

  • Fallen

    Fallen

    ★★

    wat a fak