Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Living End

The Living End

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
Edit this entry  
07
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bombón el perro

Bombón el perro

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
An Easy Girl

An Easy Girl

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Osama

Osama

2003
×
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Two

Two

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
½
Edit this entry  
19
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Alambrista!

Alambrista!

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read the review Edit this entry  
07
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry