Sort by

Chris has logged 128 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Northwest

Northwest

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Commune

The Commune

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marianne & Leonard: Words of Love

Marianne & Leonard: Words of Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inside Moves

Inside Moves

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life After Flash

Life After Flash

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Submarino

Submarino

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Daniel

Daniel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Queen: Days of Our Lives

Queen: Days of Our Lives

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Evelyn

Evelyn

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Breathe

Breathe

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry