Sort by

Mas has logged 207 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
10,000 Dollars for a Massacre

10,000 Dollars for a Massacre

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Professional

The Professional

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry