• Prey

    ★★★★★

  • Maid in Malacañang

    ½

  • The Entitled

    ½

  • Minions: The Rise of Gru

    ★★★★

  • Lightyear

    ★★★

  • Lights, Like Angels, Flying

    ★★★★½

  • The Northman

    ★★★★½

  • The Bad Guys

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★

  • The Novelist's Film

    ★★★★½

  • Hugas

    ½

  • Hotel Transylvania: Transformania

    ★★★

  • The ExorSIS

    ½

  • The Silent Sea

    ★★★★

  • A Loud House Christmas

    ½

  • Hellbound

    ★★★½

  • Home Sweet Home Alone

    ½

  • Ciao Alberto

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Sarap Mong Patayin

    ½

  • House of Secrets: The Burari Deaths

    ★★★★

  • The Addams Family 2

    ★★★

  • Squid Game

    ★★★½

  • 69 + 1

    ½

  • Dune

    ★★★★½

  • Dug Days

    ★★★★½

  • Hometown Cha-Cha-Cha

    ★★★★★

  • My Hero Academia: World Heroes' Mission

    ★★★½

  • Fear Street: 1666

    ★★★½

  • Lamb

    ★★★★

  • After Yang

    ★★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • The Boss Baby: Family Business

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • The Box

    ★★★

  • Tililing

    ½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Vincenzo

    ★★★★½

  • Tom & Jerry

    ★½

  • Paglaki Ko, Gusto Kong Maging Pornstar

    ½

  • 2025: The World Enslaved by a Virus

    ½

  • Wish Dragon

    ★★★

  • Mang Kepweng: The Mystery of the Dark Kerchief

  • Long Toast

    ★★★

  • Sweet Home

    ★★★★½

  • True Beauty

    ★★★

  • Illumination Presents: Minions Holiday Special

    ★★★

  • Live On

    ★★★½

  • How to Die Young in Manila

    ★★★½

  • Kairos

    ★★★★½

  • Start-Up

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Tale of the Nine Tailed

    ★★★★½

  • Jujutsu Kaisen

    ★★★★½

  • Record of Youth

    ★★★★

  • Love Revolution

    ★★★★

  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    ★★½

  • Attack on Titan: Chronicle

    ★★★★★

  • The God of High School

    ★★★½

  • Backstreet Rookie

    ★★★½

  • Team Bulldog: Off-Duty Investigation

    ★★★★

  • Extracurricular

    ★★★★½

  • The King: Eternal Monarch

    ★★★★½

  • A Piece of Your Mind

    ★★★★½

  • Memorist

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • All the Bright Places

    ★★½

  • 2gether: The Series

    ★★★★