2018

maskull maskull’s year in review

maskull’s highest rated films

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • Scrooged

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • Pitch Perfect

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★★★

  • The House of the Devil

    ★★★★★

  • The Fog

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★★★

  • What Have You Done to Solange?

    ★★★★★

  • Demons

    ★★★★★

  • Monster Dog

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 579 Films watched
  • 48.2 Average per month
  • 11.1 Average per week

Milestones

First Film

Ghostbusters

Jan 2

Most Watched

Pitch Perfect 3

3 times

Pitch Perfect 2

twice

Pitch Perfect

twice

Last Film

Gone in Sixty Seconds

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
342 films
Thriller
198 films
Comedy
153 films
Action
135 films
Adventure
90 films
Drama
89 films
Sci Fi
88 films
Fantasy
70 films
Family
63 films
Mystery
59 films
USA
443 films
Canada
48 films
UK
34 films
Italy
33 films
Germany
21 films
France
20 films
Japan
15 films
Australia
11 films
Spain
9 films
China
8 films
English
542 films
Spanish
41 films
Italian
35 films
French
33 films
German
23 films
Japanese
15 films
Russian
11 films
Portuguese
8 films
Chinese
7 films
Polish
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 131 Added 1986

Watchlist

Stars

Directors

Crew

maskull’s most liked review

The House by the Cemetery

★★★★★

My Eyes Hurt When I Go Outside, It's Too Bright!!! (or, My Halloween Horrorfest 2018) Movie #17

So back in the day I was into tape trading (look it up!), mostly metal demos and the like, but every once in a while I'd get a horror VHS from one of…

More reviews

maskull’s most liked list

COMPLETE: Daily Horror Scavenger Hunt 4 – October 2018 – HALLOWEEN EDITION

And here's the list for October. As usual this might change (a lot) as logistics and what I feel like watching take hold. Going to be nothing but rewatches this time around (except for the Ernest movie) because there were going to be a lot anyways.

The original challenge/rules are here: boxd.it/23DXm

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Coco
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Alone in the Dark
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Wolfpeople

Films watched in 2018

  • Gone in Sixty Seconds
  • American Beast
  • The Cropsey Incident
  • Bloodwood Cannibals
  • Star Trek Beyond
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Wrong Turn 3: Left for Dead
  • Wrong Turn 2: Dead End
  • Wrong Turn 6: Last Resort
  • Wrong Turn 5: Bloodlines
  • Wrong Turn 4: Bloody Beginnings
  • National Lampoon's European Vacation
  • Spy
  • Miracle on 34th Street
  • A Christmas Story
  • Scrooged
  • Christmas in Conway
  • The Family Man
  • Miracle on 34th Street
  • Bad Santa
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Elf
  • Feral
  • I Kill Giants
  • You Might Be the Killer
  • Mandy
  • A Simple Favor
  • Upgrade
  • Peppermint
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Venom
  • The Predator
  • Christmas Icetastrophe
  • A Bad Moms Christmas
  • Urban Legends: Final Cut
  • Urban Legend
  • The Mummy
  • Prairie Dog
  • Xtinction: Predator X
  • Arachnid
  • Deck the Halls
  • Christmas with the Kranks
  • The Santa Clause
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Jack Frost
  • How Sarah Got Her Wings
  • Shrek the Halls
  • The Christmas Chronicles
  • Kung Fu Panda Holiday
  • All Through the House
  • Santa's Slay
  • Swiss Family Robinson
  • Julie & Julia
  • Pitch Perfect 2
  • Home Alone
  • Winnie the Pooh & Christmas Too
  • Scooby-Doo! Haunted Holidays
  • Surf Ninjas
  • DC Showcase: Jonah Hex
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Despicable Me 3
  • Midnight Killer
  • Ghosthouse
  • Double Exposure
  • Night Killer
  • Within the Woods
  • Hell's Kitty
  • The Watcher in the Woods
  • Scream
  • Children of the Corn V: Fields of Terror
  • The Reincarnation of Isabel
  • Blood Gnome
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Home Sweet Home
  • Witchcraft II: The Temptress
  • All Hallows' Eve
  • The Reptile
  • Demonoid: Messenger of Death
  • The House Where Evil Dwells
  • Lake Placid: Legacy
  • Witchcraft
  • Q
  • Tales from the Crypt
  • Skeleton Crew
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Fighting
  • Never Back Down
  • Deadly Dreams
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Role Models
  • Pitch Perfect 3
  • Child's Play
  • How to Train Your Dragon
  • Pitch Perfect
  • Surf's Up
  • The Meg
  • Ocean's Eight
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Incredibles 2
  • Pitch Perfect 3
  • The Final Girls
  • Elves
  • Nurse Sherri
  • Step Up 3D
  • Oasis of Fear
  • Slender Man
  • Sodoma's Ghost
  • The City of the Dead
  • Alien 2: On Earth
  • Ant-Man and the Wasp
  • Face-Off
  • Night of the Demons
  • WNUF Halloween Special
  • Suspiria
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Trick 'r Treat
  • The House of the Devil
  • The Fog
  • Carrie
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Ernest Scared Stupid
  • Prince of Darkness
  • Hell Night
  • What Have You Done to Solange?
  • A Dragonfly for Each Corpse
  • Boogeyman
  • Demons
  • Blair Witch
  • Texas Chainsaw 3D
  • Night of the Creeps
  • Wyrmwood: Road of the Dead
  • Bone Tomahawk
  • Hellraiser: Bloodline
  • Scary Movie
  • Monster Dog
  • Scream 4
  • Scream 3
  • The Bride of Frankenstein
  • The Cabin in the Woods
  • V/H/S
  • Eyeball
  • Scream 2
  • Scream
  • Never Cry Werewolf
  • Big Bad Wolf
  • Santo vs. the She-Wolves
  • Bonehill Road
  • Silverhide
  • Thir13en Ghosts
  • WIld Beasts
  • The Blair Witch Project
  • Curse of the Blair Witch
  • Grave Encounters
  • Friday the 13th
  • Wild Zero
  • Night of the Lepus
  • Dead Mary
  • The Breed
  • Cruel Jaws
  • My Bloody Valentine
  • Watchers
  • Return of the Living Dead Part II
  • The Return of the Living Dead
  • Blood and Sex Nightmare
  • Attack of the Killer Refrigerator
  • Alone in the Dark
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • The Last Exorcism
  • Gurozuka
  • Puppet Master: Axis Termination
  • Evil Bong
  • Amityville 1992: It's About Time
  • The Amityville Horror
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • Beast of the Bering Sea
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Critters 2
  • Carnivore
  • Lost After Dark
  • The Visit
  • The Innkeepers
  • Housebound
  • A Nightmare on Elm Street
  • Mom and Dad
  • Desolation
  • Haunters: The Art of the Scare
  • Malevolent
  • Pin
  • Slashers
  • Suck
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Animal
  • Maniac Cop
  • The Last House on the Left
  • Cub
  • See No Evil 2
  • Howling VI: The Freaks
  • Ants
  • Three… Extremes
  • Venom
  • Deathgasm
  • Stage Fright

See all 579

Highly rated films maskull missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • Dominion
  • Roma
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more