Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Read the review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Vermeer

The Last Vermeer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American History X

American History X

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry