• Porco Rosso

    Porco Rosso

    this movie is everything, fuck the pigs tho

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    this movie came to me at the perfect time of my life. love

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★½

    Make it queer and 5 stars

  • Jenny Slate: Stage Fright

    Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★★

    Amazing. I cannot express how much I enjoyed this. Jenny Slate will forever hold a place in my heart as my chaotic pothead aunt. Constructed so beautifully and conveyed with real emotion. Jenny grabs hold of a seldom explored part of my heart. Watching this makes me feel at home.

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★★

    Am I not supposed to write this because of that stupid rule thing

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    Watch the directors cut.

  • The Last Vermeer

    The Last Vermeer

    ★★★

    tiff 2019


    i’m just here for vicky krieps

  • Suburban Gothic

    Suburban Gothic

    ★½

    matthew gray gubler being completely willing to suck john waters’ dick in exchange for a dead body is actually the most important moment in the history of cinema and art

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★½

    the entire time i was watching this i couldn't stop thinking about the video of uma thurman crying on oprah about her divorce from ethan hawke

  • Dazed and Confused

    Dazed and Confused

    ★★★

    WHY IS EVERYONE WALKING AROUND WITH SPANKING PADDLES

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★★

    a mom that helps you panic bleach your hair... we love to see it

  • Psycho

    Psycho

    ★★

    the sexual tension between norman and marion’s secret bf...